Gakkenflex Maket Makine


Japonların fotoğraf sevgisi ve eski makinelere olan tutkuları bilinir. Filmli makine kullanan çok sayıda insan var Japonya'da. Eski Canon, Nikon, Ricoh, Fuji, Pentax, Konica, Leica, Contax, Olympus makinalar revaçta. Hatta Japonların Sirkeci Hayyam Pasajından eski fotoğraf makinelerini topladıklarını duymuştum. Benim de az buçuk merakım olduğundan John Sypal'in Japonya sokaklarındaki fotoğraf makinalarını sergilediği,  "tokyo camera style" isimli blogu takip ediyorum.
Geçenlerde adı geçen blogda orta format bir makinenin minik bir versiyonunu gördüm. Orta format ikiz lensli makinalara bayılırım. Şöyle makineyi göbeğinin üzerinde tutup tepesinden bakarak fotoğraf çekmek harika. Bir tane Lubitel'im var ama koleksiyonumu genişletmek istemiyor değilim. İkiz lensleriyle bu makineler bana çok fotojenik geliyor. İncelemeye aldım...Makinayı Japon "Otona No Kagaku" (ingilizcesi 'Science of Adult'mış - hiç türkçeye çevirmek için uğraşmayalım) dergisi hediye olarak vermiş. Aslında dergiyi de ayrıca incelemeye almak lazım. Her sayısında değişik - ilginç ıvır zıvırlar veren bir dergi anladığım kadarıyla. Neyse biz konuyu fazla dağıtmadan makinemize gelelim ki dergi 25. sayısında bu makineyi demonte olarak, plastik maket parçaları şeklinde vermiş. Konu daha da ilgin çekici bir hal adı birden... Derginin içinden (!) çıkan maket parçalarını birleştiriyorsunuz ve işte size harika bir fotoğraf makinesi.


Tabii bir fotoğraf makinesini yapmak o kadar da kolay olmasa gerek ki derginin içinden bir de montaj kılavuzu çıkıyor. Ancak kılavuzun Japonca olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. Bu dergi Japonya'da yayınlanıyor. Yine de internette ingilizce olarak bazı bilgiler bulunabilir. Yine de zorluk çekenler olursa seve seve yardımcı olurum. "Makineyi bulduk mu da, montajında zorluk çekeceğiz? diyorsanız artık yazının en önemli kısmına geçebiliriz...

  

Bu dergi hala satışta. Siz de bir kopyasını satın alabilirsiniz. İsterseniz JaponExposures.com'dan kargo dahil 5270YEN (yaklaşık 83TL) ödeyip veya Ebay'dan $55 (yine yaklaşık 83TL) ödeyip satın alabilirsiniz. Fotoğraf makinelerine ilgisi olup da para harcamak isteyenler varsa aramızda hiç kaçırmasın...


 
Tabii bu makineden fazla bişi beklememek lazım. Sonuçta bu bir maket, oyuncak kamera. Optiği diğer parçaları gibi plastik, diyaframı sabit, tek çekim hızı var, ayrı sarma mekanizması var ve çift pozlama kilidi yok.   Fakat fotoğraf çekebiliyor :) Çektiği fotoğrafları Flickr Gakkenflex sayfasında görebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder